Chapter 7. [TRÜK=0%] Päikest ja varju: momente noore Vironia korporatiivses elus Eduard Eerme

Table of Contents
1905. a. revolutsioon ja selle järellainetus
Edusamme omavahelises elus
Tagasiminekuid omavahelises elus
Suhted Eestiga
Suhted teiste üliõilasorganisatsioonidega
1909. a. pereheitmine

Alljärgnev on alb2000 toimkonna selle peatüki planeerimise märkmestik. Seda märkmestikku summutatakse kilede valmistamise ajal. (The following is alb2000 editorial-team planning material. This material will be suppressed when alb2000 goes to press.)

KVALITEEDIKONTROLLID: 
!_{tkarmo} kontrolligu soravust, t\"o\"otades Linux-i printitud poognatega 

Ülaltoodu on alb2000 toimkonna selle peatüki planeerimise märkmestik. Seda märkmestikku summutatakse plaatide valmistamise ajal. (The foregoing is alb2000 editorial-team planning material. This material will be suppressed when alb2000 goes to press.)

1905. a. revolutsioon ja selle järellainetus

1905. a. ümber Riias tegutses ka teine eesti üliõpilasorganisatsioon - üliõpilasselts Laene. Sinna läksid rohkem radikaalsete ja osalt ka sotsialistlikkude vaadetega noored, kuid nende arv ei olnud suur. Mõned üksikud eestlased jäid ka väljaspoole organisatsioone - nad nähtavasti ei leidnud enestele õiget kohta. Kuid suurem osa eesti üliõpilasi Riias liitus tol ajal Vironiaga.

/.../

Eesti rahvuslik vaim pääses Vironias suuremal määral mõjule 1905. aastal. See aasta tähendas Venemaale kaotatud sõja ja revolutsiooni aastat. Enne seda oli eesti rahvuslik töö ja mõte rangelt keelatud. Valitsuse tagurlikul ja venestamise poliitikal kadus nüüd jõud ja kandepind. Rahvas võitis omale suuremad õigused ja vabaduse kiired heitsid valgust ka Baltimaa pinnale.

/.../

Revolutsiooni keerises ei saanud loomulikult ülikooli töö olla normaalne. Riia Polütehniline lnstituut oli ka 1905. a. sügisel suletud, nagu teisedki ülikoolid Venemaal. Kõik need poliitilised segadused häirisid tugevasti ka Vironia elu ja konvendi tegevust. Osa viroonlasi lahkus Riiast ja sõitis koju, kui olid olemas sõiduvõimalused. Teine osa ootas ärevusega poliitilisi sündmusi ja nende tagajärgi. Kõik olid nii või teisiti revolutsiooni mõju all. Sellele vaatamata peeti konvendi koosolekuid, kõneõhtuid ja võeti vastu noorliikmeid.

/.../

Kevadsemester 1906. aastal oli juba rahulikum. Ülikoolide uksed avati ja katkestatud tööd püüti juhtida normaalsetesse piiridesse. Vironia elu muutus ka korrapärasemaks, olgugi et kõik liikmed Riiga ei tulnud. Poliitilised meeleolud olid veel ärevad ja võis arvata, et ka ülikooli töö ei muutu päris normaalseks.