Suhted Eestiga

Kolme aasta jooksul (1906-08) tõusis Vironia liikmete arv ligikaudu kolmekordseks: 1908. a. lõpul võis lugeda kuuskümmend liiget, nendest tegevliikmeid (värvikandjaid) nelikümmend viis ja noorliikmeid viisteist, peale selle vilistlaspere. Vironia tundis oma jõudu ja tahtis astuda lähemasse kontakti kodumaaga ja kodurahvaga.

Sügissemestril 1908. a. hakati rääkima balli korraldamisest Tartus. Küsimust kaaluti mitmeti ja semestri lõpupoole tehtigi üksmeelne otsus balli korraldamiseks jaanuari algul 1909. a. ning valiti balli-toimkond. Ball toimus Tartu Vanemuises enne uue semestri algust. Suur hulk liikmeid viibis jõulu ajal Eestis ja nad kogunesid jaanuari algul kõik Tartu. Ballikutsed saadeti laiali juba detsembri alul, mis lõi kodumaa seltskonnas eleva meeleolu. Tartu ja Tallinna eesti seltskonnas kihas ja kahas, eriti palju rääkimist oli naisperel: ühedel ballirõõm ja vastavad ettevalmistused, teistel jällegi, kelle kutset ei olnud, pettumus südametes.

Igatahes Vironia esimene ball Tartus läks hästi korda ja pani eesti seltskonna sellele nii või teisiti kaasa elama. See oligi Vironia siht: ennast tutvustada ja eesti seltskonnas huvi ärata korporatsiooni mõtte ja idee vastu.

Tol ajal suhtus "Postimees" oma peatoimetaja Jaan Tõnissoniga arvustavalt korporatsioonidesse ja nii mõnigi artikkel oli sihitud nende vastu. Ei tohi unustada, et 1907. a. asutati Tartus Fraternitas Estica ja 1909. a. korp! Sakala. Need mõlemad korporatsioonid said alguse Eesti Üliõpilaste Seltsist Tartus: korporatiivselt meelestatud EÜS-i liikmed lahkusid seltsist ja asutasid iseseisvad korporatsioonid. See pereheitmine oli küllalt mõrudaks pilliks EÜS-ile ja ühtlasi ka selle vilistlasele J. Tõnissonile, kes oli tol ajal ka põhimõtteliselt korporatsioonide vastane. Kulus aastaid selleks, et pehmendada vahekordi EÜS-i ja uute eesti korporatsioonide vahel.

Vironia jäi sellest Tartu eesti akadeemilise pere vastuoludest kõrvale, püüdes hoida sõbralikkust mõlemate pooltega ja arendada vastastikku austavat läbikäimist kogu akadeemilises peres. Sellest põhimõttest on Vironia ka hiljem kinni pidanud. Ka esimene ball suurendas Vironia populaarsust ja mõju kodumaal.